menu close menu

Skolyoz ve Egzersiz ?

İdiyopatik skolyozda  uygun korse kadar etkili fizyoterapi ve egzersiz tedavisi eğrilikte maksimum düzelme sağlamak için en etkin konservatif tedavi yöntemidir. Özellikle skolyoza özgü egzersiz programları ile 3 boyutlu maksimum etki ve günlük yaşam aktiviteleri sırasında skolyoz postüründen korunmayı öğretmek ve uygulatmak amaçlanmalıdır.

 

Bu uygulamalarda eğriliğin kontrolü, kozmetik deformitenin kontrolü ,solunum kasları ile gögüs kafesinin katılımının sağlanması  ve kaslardaki gerginliğin ve kısalığın giderilmesi hedeflenir. Bunu desteklemek üzere yüzme ,yoga ,pilates de etkili sonuçlara yardımcıdır.

 

Almanya’da geliştirilmiş ve uygulanmakta olan Scroth skolyoz egzersizleri günümüzde giderek daha yaygın kullanılmaktadır. Bu egzersizlerin farklılığı skolyozun yerinin analizi ile sorunlu olan kasları saptamak ve kişinin ergiliğine göre belirlenmiş özel egzersizlerle postürü kontrol etmektir.İyi ve düzenli yapılan uygulamalarla  çok etkin sonuçlar alındığını gösteren bilimsel kanıtlar vardır.

 

 

 

  • Güncelleme: 13:52 TSİ 17 Mart. 2013